Reklama

Kvě
3
2015
Nezařazené

Evropa 2 protestovala proti kvótám. Celý den hrála Maiga či Jakubčo

Povinné kvóty pro slovenskou hudbu v rádiích, které plánuje zavést vládní strana Směr-SD, rozdělili tak konzumentů, jakož i producentů a distributorů muziky. Na jedné straně se setkali s podporou více Slovenská hudebníků, na té druhé však vyvolaly vlnu nevole mezi majiteli soukromých stanic. Zajímavým způsobem se proti tomuto záměru rozhodlo bojovat rádio Europa 2. Celý pátek si mohli jeho posluchači „vychutnat“ den slovenské hudby.

V éteru Evropy 2 tak v pátek zazněly hity jako „Mandarinka Darinka“ od Petra Nagyho, „Přečti dopis“ od zpívajícího kadeřníka Martina Kittner, „Černý bača“ od Ibiho Maiga, „Bobi“ od Martina Madeja, „Cabine, Cabine abu dabi“ od Martina Jakubčo, zda známá lidovka „Nač půjdu domů“.
Jedna z najpočúvanejších Slovenské rozhlasových stanic se i tímto způsobem snažila upozornit na absurdnost kvót pro slovenskou hudbu, které mají platit nejen ve veřejnoprávních, ale také v soukromých rádiích. Pro ně by měl být zákonný 20procentní limit, což by v praxi znamenalo, že každá pátá odvysílána skladba bude slovenská. V případě porušení by jim hrozily finanční sankce.
Bilbao Trio
Scientologie v Las Vegas USA
Ve vile Skuteckého začíná série besed s finalisty literární ceny
Evropa 2 na svém webu v oficiálním stanovisku k protestu vysvětluje posluchačům, proč s úmyslem Směru nesouhlasí. Jako hlavní důvod uvádí, že nechce hrávat to, co jim někdo přikazuje.Nechtějí přijít o posluchačů
„My opravdu nemáme nic proti dobré české hudbě nebo Slovenské interpretem … dokonce máme mezi nimi spoustu kamarádů a rádi je podpoříme … my jen chceme, abyste z našeho éteru slyšeli to co doposud a to maXXimum muziky … takové, jaká se líbí vám a na jakou jste u nás zvyklí. Nechceme hrávat to, co nám někdo přikazuje, protože nechceme přijít o vás, našich posluchačů, „napsala.
Zobrazit větší fotografiiS návrhem zástupců strany Směr-SD kromě Europy 2 nesouhlasí ani Fun rádio a rádio Expres.Zdroj: Facebook.com/Europa2.skPrávě z tohoto důvodu jste si v pátek na protest proti kvótám mohli na Europe 2 „vychutnat“ den slovenské hudby. Komerční rádio přitom slíbilo, že „neuslyšíte nic jiného, ​​pouze a jen slovenské songy, a to až do 24:00.“ Svá slova dodrželo.
Zároveň vyzvalo své posluchače, aby na sociálních sítích vyjádřili svůj názor (pomocí hashtag # e2svkhudba), a to nejen na páteční protest, ale i na úmysl zavést povinné kvóty pro slovenskou hudbu.Bez diskuse až na soud
Zástupcem Evropy 2 se mimo jiné nezamlouvá, že 20procentní limit by se měl do roku 2017 zvýšit na 25 procent. Dalším specifikem je, že pětinu z plánovaných povolenek by měly tvořit slovenské skladby, které nejsou starší než dva roky.
Navrhovanou zákonnou úpravu by také podle vlastních slov nemohli „obabrať“ hraním v nočním čase, kdy rádia „nikdo neposlouchá“, protože povinné kvóty by měli dodržet v době od 06:00 do 24:00.
Zobrazit větší fotografiiNávrh ministerstva kultury podpořila řada Slovenské hudebníci, včetně Vratka Rohon, frontmana skupiny Jiné Kafé. Ve svém vyjádření pro deník Nový Čas se však přepočítal a na sociálních sítích se stal terčem výsměchu.Zdroj: Facebook.com/DobreNovinyVeškeré změny navíc podle představitelů Europy 2 vzešly bez jakékoliv diskuse se slovenskými rádii, co považují za největší problém návrhu strany Směr.
Majk Spirit jde proti své hudbě a chválí Zemi a věk
„Považujeme za správné, pokud zákon určí, že alespoň čtvrtina vysílané hudby v našich rádiích bude mít slovenského autora nebo interpreta,“ oponuje ve svém stanovisku ministerstvo kultury.
Podobně se pro deník Nový čas vyjádřili i někteří Slovenská hudebníci, například zástupci skupin Elán, Tublatanka, Gladiátor, Jiné Kafé a Desmod, zpěváci Pavol Hammel, Robo Opatovský, Robo Papp a Peter Cmorík zda zpěvačka Beata Dubasová, jejíž však vadí plánované zvýhodňování novějších písní .
S jejich názorem a návrhem ministerstva však kromě Europy 2 nesouhlasí ani Fun rádio, které kvóty pro slovenskou hudbu v rádiích považuje za chybu. Zástupci rádia Expers v případě, že by zákon vstoupil v platnost, dokonce uvažují io soudním procesu.


1 komentář

Publikovaných PR článků: 11683

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o inzerci na tomto webu?
Kontaktujte mě na zlak@seznam.cz

Přihlásit se

Archiv