Reklama

Říj
16
2017
Nezařazené

fakta o běžně zneužívaných drogách – alkohol může vyvolat závislost

Návyková látka není východisko – je cesta Do nicoty!

„Všechno je v pořádku … všechno,
člověk je nešťastný, protože neví, že je šťastný. Jen proto. To je vše!
Kdo na to přijde, hned se stane šťastným, hned v tom okamžiku …
Jaké je to beznadějně jednoduché.! „
F. M. Dostojevskij

Slangové názvy:

  • Chlast
  • Ožíračka
  • Kalba
  • Zlejt se
  • Alkáč
 Základní fakta o běžně zneužívaných drogách

Základní fakta o běžně zneužívaných drogách

Alkohol je v naší společnosti hluboce zakořeněn. Na Slovensku se považuje za nejpoužívanější drogu. Považuje se za legální drogu, mezi lidmi je rozšířená a značně zneužívána. Postoj naší společnosti ke konzumaci alkoholu je velmi liberální. I když je podávání alkoholu nezletilým trestní, první zkušenosti s alkoholickými nápoji udávají děti již ve věku od 9 do 11 let. Asi třetina 15 až 18 letých pije alkohol alespoň jednou týdně (Täubner, 1989). Alkohol je rozšířen u všech věkových kategorií. Mládež, je jednou z největších konzumentů alkoholu.
Alkohol patří k běžnému životu lidí. Podává se při různých příležitostech, na různých oslavách, (při narození dítěte, svatbách, narozeninách, smutečních příležitostech …). Jeho nutkání je často až agresivní „pokud si se mnou nepřipiješ, tak se urazím!“.
V současnosti narůstá spotřeba alkoholu mezi dětmi a mládeží. Často právě rodiče jsou ti, kteří nepřímo „připravují“ dítě na dráhu alkoholika. Není nic neobvykle, když rodič už v útlém věku dítěti namáčí dudlík do piva, ať spíše usne. Právě rodič je ten, který bere své dítě do zařízení, kde se alkohol podává. Při různých příležitostech, kdy se rodič baví, klesá jeho pozornost, a tak se dětí snadněji dostanou k alkoholu, což rodiče ani nevědí.

 Dlouhodobé vlivy:

Tolerance (odolnost) vůči nepříznivým účinkům alkoholu a z toho vyplývající schopnost pít větší množství. To vede k velmi chatrnému stavu těla, který zahrnuje trvalé poškození jater a zvýšení rizika srdečního infarktu. Těhotná žena může porodit dítě s vrozenými vadami mozku, srdce a dalších důležitých orgánů. Člověk se může stát na alkoholu závislým. Přestane-li pak náhle pít, mohou se dostavit abstinenční příznaky (absťák). Ty sahají od nervozity, nespavosti, pocení a nechuti k jídlu až po křeče a někdy smrt. Zneužívání alkoholu též může vést k násilnému a konfliktnímu chování v osobních vztazích závislého.

 

Alkohol – Základní fakta o běžně zneužívaných drogách

Alkohol – Základní fakta o běžně zneužívaných drogách

Zkuste si odpovědět na otázku: ,, Jak je to u vás na Vánoce nebo na Nový rok? “
Nejdříve mladším dětem rodiče nabízejí dětské šampaňské, později tzv. „Babské alkohol“ (sladké likéry, ..) a po dovršení určité věkové hranice už tzv. „Chlapský“ tvrdší alkohol.
Děti začínají pít stále více a dnes již není nic výjimečného potkat po večerech opilého nezletilého. Hranice požívání alkoholických nápojů začíná již od 13 dokonce i 12 let. Nezletilé děti se zahrávají se svým zdravím nebo lépe řečeno i s osudem.
Proč mladí lidé sahají po alkoholu? Co si myslíte?
Pokud chce někdo pít alkohol, kouřit nebo brát drogu, měl by vědět, že se pouští do věcí, které mnozí nedoporučují. Aby si ospravedlnil své jednání proč pije, racionální si to zdůvodňuje.

Piju, neboť:
– mě to baví
– je to sranda
– chutná mi to
– proč bych neměl pít
– alkohol mi přináší radost a potěšení
– alkohol mi dává pocit důležitosti, hrdosti, sebevědomí
– mám problémy ve škole nebo v rodině, alespoň na ně zapomenu
– chci patřit do této partie – pocit sounáležitosti apod ….

U dětí a mladých lidí se rychleji vytvoří závislost na alkoholu a je mnohem nebezpečnější než u dospělých. Už při občasném požívání se zvyšuje riziko onemocnění jater, protože játra není schopna v takové míře odbourávat alkohol jako u dospělého, nemluvě o tom, že se poškozuje nervový systém. Ve větší míře se objevují tzv. „Okna“ – člověk nemá vzpomínky z určité doby své opilosti. Dostavuje se strach a nejistota. U mladých lidí, kteří opakovaně užívají alkohol, se stále častěji objevují deprese, panické úzkostné poruchy. Čím mladší jedinci začnou s pitím alkoholu, tím je větší předpoklad, že postupně přejdou na tvrdé drogy.
Už malé množství alkoholu u dětí může vyvolat otravu. Dětem hrozí otrava již při vypití malého množství alkoholu, protože u nich chybí enzym alkodehydrogenáza, která odbourává a detoxikuje alkohol na acetaldehyd. Dětem do 5 let zcela chybí enzym rozkládající alkohol, a proto je pro takového děti toxický – jedovatý. Rychleji se vstřebává alkohol z koncentrovaných alkoholických nápojů a z nápojů vypitých nalačno. Otravy alkoholem nejsou proto ničím výjimečné. Mladí lidé neznají svoji míru a přeženou to. Otrava není jen stav bezvědomí. Když už člověk cítí účinky alkoholu, je v prvním stádiu – intoxikace. Hranice opilosti je u každého jiná, proto se netřeba spoléhat na to, že kamarád zvládl vypít více, dokážu to i já.
Děti a mládež jsou chráněny legislativní, to znamená, že alkohol nesmí být podáván v České republice lidem mladším 18 let. Náš právní řád považuje za alkoholické nápoje lihoviny, destiláty, víno, pivo nebo nápoje, které obsahují více než 0.75 objemových alkoholu.


Comments are closed.

Publikovaných PR článků: 11683

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o inzerci na tomto webu?
Kontaktujte mě na zlak@seznam.cz

Přihlásit se

Archiv