Reklama

Kvě
6
2015

Komorní Bilbao Trio vystoupí v Zrcadlovém síni

Zrcadlová síň Primaciálního paláce patřilo 18.7. 2006 komorní formaci Bilbao Trio z Baskicka. Jejími členy jsou Luis Alberto Requejo (klarinet), Richard Vandr – violoncello a Flora Gómez – klavír. Violoncellista tria Richard Vandr je rodákem ze Slovenska. Je známým světoběžníkům, který se usadil ve Španělsku. Všichni členové Tria mají bohaté hudební zkušenosti.

Společně působí již od roku 1998, což se také odráží na konzistentně vysoké úrovni jejich hry. Publikum i kritika vyzdvihují na výkonech tria homogenní zvuk, výrazovou vroucnost, ale i důraz na stylové pojetí interpretovaných skladeb.

Díky stabilní sestavě soubor nastudoval široký repertoár, který zahrnuje díla více skladatelů z období klasicismu, romantismu i současnosti (Mozart, Beethoven, Mendelsson-Bartholdy, Brahms, Glinka, Bruch, d’Indy) a premiérově uvedl několik skladby baskických autorů (Extremiana, Noguera , Erkoreka). K nejbližším tvůrčím plánem členů souboru patří nahrávka jejich prvního společného CD. Disco nepatří do repertoáru Bilbao Trio

Na úterním koncertě zazní v jejich vytříbeném podání několik hudební perly, které potěší stabilní posluchačské základnu komorní hudby stejně jako nadšených laiků. Hned první skladba je raritou – málo hraná dílem málo hraná autora a bratislavskému publiku by mohla přinést zážitek ze zajímavého dramaturgického počinu. Glinková trio je typicky romantická skladba, která se stala pevnou součástí světového repertoáru Tria. Skladba Antonia Noguera bude ukázkou současné španělské hudby v autentickém podání španělského tělesa. Další hudební skladbu složil český autor Jan Šimíček přímo pro tento soubor. Nino Rota, jehož skladba zazní na závěr, je známým autorem působivé a posluchačsky nesmírně přitažlivé filmové hudby a mnohé atributy svého skladatelského rukopisu přenesl i do tohoto tria z roku 1973. Jde o velmi poslouchatelnou hudbu.

Luis Alberto Requejo – klarinet

Hudbu studoval na Konzervatoři JCArriaga v rodném Bilbau, které ukončil s Cenou školy, udělenou nejlepšímu absolventovi z řad instrumentalistů. Později na základě vládního stipendia navštěvoval konzervatoř v belgickém Amberes, kde se zdokonaloval u Waltera Boeykens (klarinet) a Jana Guns (basklarinet). Přitom se zúčastnil několika mistrovských interpretačních kurzech ve Francii a Itálii u takových osobností jako Guy Deplus, Antony Pay, Vincenzo Mariozzi a Jacques di Donato. Je laureátem několika mezinárodních interpretačních soutěží (Galicia – 1995, Bilbao – 1996, XI Premi Ciutat de Manresa – 1996, Torneo Internazionale Musicale – 2000). Jako sólista nebo komorní hráč kromě Španělska účinkoval v Belgii, Holandsku, Francii, Itálii, Rusku, Jordánsku, Egyptě, Sýrii, Libanonu, na Maltě, v Albánii, Izraeli a Mexiku. V současnosti působí v symfonickém orchestru v Bilbau a zároveň vyučuje klarinetové hru na konzervatoři v San Sebastianu.

Richard Vandr – violoncello

Slovenský violoncellista dlouhodobě působící v zahraničí získal základy hudebního vzdělání na Hudební škole v Trnavě, dále studoval na Konzervatoři v Bratislavě (v třídě G.Večerného), na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (u B.Herana a K. Krafku) a postgraduální u A. Navarra v Paříži. Je nositelem ocenění z interpretačních soutěží v Brně (1959), Bratislavě (1961), Praze (1968) a holandském Utrechtu (1969). Koncertuje již od studentských dob. Byl členem Slovenského komorního orchestru (1967-68), sólistou komorního orchestru „Ensemble instrumental A.Colson“ ve Francii (1971-76), violoncellista Tria Istropolitanum (1970-86), v letech 1975-77 pedagogicky působil na VŠMU v Bratislavě, byl hostujícím profesorem na „Higher Institute of Music“ v Kuvajtu (1977-81), v letech 1981-86 účinkoval jako koncertní mistr Státního komorního orchestru Žilina, v letech 1986-92 působil jako sólista symfonického orchestru v Bilbau. Od roku 1987 je profesorem Violoncellový hry na Konzervatoři JCArriagu v Bilbau. Jako sólista i komorní hráč vystoupil ve většině evropských zemí, představil se i posluchačům v USA, Jižní Americe av Kuvajtu. V jeho repertoáru se nacházejí stovky skladeb sólistického i komorního charakteru. Část z nich nahrál pro rozhlasové fonotéky v Bratislavě, Praze, Brně av Paříži a pro gramofonové společnosti OPUS a VERNOU. V oborech Violoncellový a komorní hra je pravidelným členem mezinárodních porot interpretačních soutěží a pedagogem na interpretačních kurzech (Bilbao, Santander, Burgos, Sevilla, Marbella, Elda).

Flora Gómez – klavír

Rodačka z Bilbaa absolvovala Konzervatoř JCArriagu, kde studovala klavír (Pilar Iturburu a Augustin Vergara) a komorní hru (Richard Vandr) .V obou oborech získala při završení studia Cenu konzervatoře. Zúčastnila se několika mistrovských kurzů (Manuel Carra, Roberto Bravo, Julio lazaretu, Javier daří, Lászlo Ordog) av roce 1988 se stala vítězkou klavírní soutěže v Gernika. Kromě Španělska účinkovala ve Francii a Německu, v Čechách a na Slovensku koncertně vystoupila s Trávníčková a Moravským kvartetem, jakož i s violoncellista Richardem Vandr, se kterým v roce 1997 realizovala nahrávku CD s kompletním dílem Bohuslava Martinů určeným pro violoncello a klavír. Je členkou souboru pro současnou hudbu „kuře“, se kterým nahrála CD věnováno tvorbě současných baskických skladatelů. Pedagogicky působí na Konzervatoři v Getxo-Bilbau.

PROGRAM:

Arcivévoda Rudolf von Österreich (1788-1831)

Trio Es dur pro klarinet, violoncello a klavír
Allegro moderato
Scherzo. Allegretto
Larghetto

Michail Ivanovič Glinka (1804-1857)

Trio pathétique d mol pro klarinet, violoncello a klavír
Allegro moderato
Scherzo. Vivacisimo
Largo
Allegro con Spirito

P r e s t á v k a

Antonio Noguera (nar. 1963)

Trio pro klarinet, violoncello a klavír, op. 83

Jan Šimíček (nar. 1942)

„Ragtime for three“ pro klarinet, violoncello a klavír

Nino Rota (1911-1979)

Trio pro klarinet, violoncello a klavír (1973)
Allegro
Andante
Allegrissimo

Začátek: 19.00
Vstupné: 100, – Kč

Předprodej: Informační centrum BKIS, Klobučnícka 2, 02 5935 6650,


Publikovaných PR článků: 11711

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o inzerci na tomto webu?
Kontaktujte mě na zlak@seznam.cz

Přihlásit se

Archiv