Reklama

Říj
26
2015

Podzimní inverze je tady

Typicky podzimní počasí nás čeká nejen do konce měsíce října. Počasí v centrální Evropě začala ovlivňovat tlaková výše, která se zde bude udržovat téměř bez pohybu a ovlivňovat počasí v celé centrální Evropě. Vzhledem k období bohužel nemůžeme čekat slunečné počasí, vyjma horských poloh, ale srážky neočekáváme. Tento týden bude velice suchý, otázkou je jak se synoptická situace vyvine v týdnu dalším, prvním listopadovém. Kdy dorazí změna v počasí po tomto delším inverzním období nelze dnes říci.

Sluníčko uvidíme v nižších polohách jen zpočátku týdne

Protože teplý vzduch bude jak je v tomto období zvykem pronikat postupně zejména do vyšších poloh, tak lze očekávat hromadění studeného vzduchu v nižších polohách a noční tvorbu mlh, které se postupně přetvoří na nízkou oblačnost a nebudou se během příštího týdne rozpouštět ani během odpoledních hodin. Zda se bude jednat o mlhy nebo nízkou oblačnost, to bude záležet na poloze, ve které se daný pozorovatel bude vyskytovat a na hranici inverze, která se vždy dosti často mění a jeden den mohou být střední, vyšší a horské polohy jasné a druhý den může inverze sahat až do horských poloh a vyčnívat z ní budou třeba jen vrcholky, u nás typicky Sněžka, Luční a Labská Bouda, Smrk či Lysá hora a některé další v závislosti na přesné poloze horní hranice inverze. Pokud se chystáte fotografovat tuto oblačnost shora, což je hezký zážitek oproti pohledu zdola, tak bude nutné vždy sledovat vedle prognóz i aktuální vývoj stavu inverze, neboť se jedná o dosti nevyzpytatelný jev podobě jako jsou lokální a přeháňky či bouřky, i přestože mlhy a nízká oblačnost se tvoří za stabilní anticyklonální situace. Jestliže máte chuť ocitnout se přímo v inverzi, což není zrovna moc pěkný zážitek, tak vyrazte na Milešovku v severozápadních Čechách, která je pověstná vlivem své nadmořské výšky že se vyskytuje často přímo v inverzi, aneb se zde nachází často její horní hranice. Někdy je zahalena mlhou a o několik minut později se nachází horní hranice inverze těsně pod vrcholem Milešovka.

Nejdelší inverze v poslední době
Se vyskytly v neobyčejně dlouhé anticyklonální situaci během druhé poloviny října, která se nad celou střední Evropou a ještě jinými částmi Evropy udržovala celý listopad. Až teprve poslední listopadový den přecházela naše území první frontální vlna, na některá místa přinesla první srážky za celý listopad, na některá místa již v listopadu srážky nedoputovaly a tyto oblasti měly rekordně srážkově chudý listopad, výrazný srážkový podprůměr se vyskytl ve většině zemí střední Evropy. Stalo se tak na podzim roku 2011.

Ustálené počasí v podzimní tlakové výši, kdy se v nižších polohách počasí během dne a noci téměř nemění, patří mezi meteorology k nejnudnějším a je nazýváno tzv. meteonudou.

VÝHLED

Po 26.10.: oblačno mlhy+NO, min. 8/4/0°C, max. 6/10/14°C

Út 27.10.: oblačno mlhy+NO, min. 10/6/2°C, max. 8/12/15°C

St 28.10.: zataženo+mlhy, min. 11/7/3°C, max. 8/12/15°C

Čt 29.10.: oblačno, min. 9/5°C, max. 9/13°C

Pá 30.10.: zataženo+mlhy, min. 10/6/2°C, max. 8/12/16°C

So 31.10.: zataženo mlhy, min. 11/7/3°C, max. 8/12/15°C

Ne 1.11.: zataženo, min. 10/6/2°C, max. 7/11/14°C

Po 2.11.: zataženo, min. 10/6/1°C, max. 7/11/14°C


Comments are closed.

Publikovaných PR článků: 11686

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o inzerci na tomto webu?
Kontaktujte mě na zlak@seznam.cz

Přihlásit se

Archiv