Reklama

Dub
11
2015

Slovensko – Slovenská pohoří

Slovensko je poměrně o dost více hornaté než Česká republika. Na Slovensku najdeme i velehory jako jsou Vysoké Tatry, které mají jako nejvyšší horu Gerlachovský štít s výškou 2655 metrů nad mořem a druhou nejvyšší horou je Lomnický Štít s výškou 2634. Jsou dá dále Nízké Tatry s nejvyšší horou tohoto pohoří s výškou 2043 metrů nad mořem, což je také poměrně dost vysoko.

Slovensko je zemí geograficky a turisticky přitažlivou právě díky přírodnímu bohatství – vysokým pohořím a malebným dolinám. Pohoří Slovenska se vyznačují velkými výškovými rozdíly a jedinečností reliéfu. Jsou součástí národních parků a každoročně jejich navštíví masy domácích i zahraničních nadšenců. Vysoké Tatry, nejvyšší pohoří Slovenska, patří mezi nejnavštěvovanější a představuje ojedinělou přírodní vzorek Slovenské Karpat.

Jsou tu i další Slovenská pohoří která můžeme vyjmenovat a vypsat: Beskydy, Bílé Karpaty, Bukovské vrchy, Čergov, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Malá Fatra, Malé Karpaty, Oravská Magura, Poloniny, Slanské vrchy, Slovenské rudohoří, Spišská Magura, Strážovské vrchy, Sůlovské vrchy, Vihorlatské vrchy, Vtáčnik, Vysoké Tatry, Zemplínské vrchy, Starohorské vrchy a Západní Tatry.

Nejvyšší hory Slovenska

Nejvyšší horou Slovenska je Gerlachovský štít s nadmořskou výškou 2655 m. V následující tabulce Vám nabízíme souhrn nejvyšších vrcholů Slovenska podle jednotlivých pohoří.
Nejvyšší hory Vysokých Tater
Gerlachovsý štít 2 655 m.n.m.
Lomnický štít 2 634 m.n.m.
Ledový štít 2 627 m.n.m.
Rysy 2 499 m.n.m.
Kriváň 2 494 m.n.m.

Nejvyšší hory Nízkých Tater
Ďumbier 2 043 m.n.m.
Chopok 2 024 m.n.m.

Nejvyšší hory – Malá Fatra
Velký Kriváň 1 709 m.n.m.

Nejvyšší hory – Chočské hory
Velký Choč 1 611 m.n.m.

Nejvyšší hory – Velká Fatra
Ostredok 1 592 m.n.m.

Pokud si chcete odpočinout s rodinou ve Slovenských horách máme pro vás několik typů.

Muránska planina – se nachází v severní části Slovenského Rudohoří v Banskobystrickém kraji, v okresech Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Muránska planina spolu se Slovenskou rájem patří do celku Spišsko-gemerského krasu, který je součástí Vnitřních Západních Karpat. Rozloha: Národní park Muránska planina 203,18 km² a jeho ochranné pásmo 216,98 km².Jádro Muránské planiny skládá z vápencové a dolomitové planiny, která má charakter náhorní pahorkatiny s krasovými prvky. Voda zde do hlubokých brázd a dolin vymodelovala, zejména na jihovýchodním a severozápadním okraji, strmé Bralná srázy. Povrch planiny je málo členitý a dosahuje nadmořskou výšku 900 až 1 400 metrů.V dobře vyvinutém krasu se zde vyskytuje množství závrtů, propastí, jeskyní, ponorů a vyvieračiek. Lesy pokrývají kolem 90% rozlohy národního parku. Muránska planina je výjimečná také výskytem ojedinělých rostlin a živočichů. Mezi světové unikáty patří třetihorní endemit lýkovec Muránska, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, a vzácný relikt Tesařík alpský.Na území Národního parku zasahují čtyři geomorfologické celky:- Spišsko-gemerský kras (který sestává z podcelků Muránská planina a Slovenský ráj),- Veporské vrchy- Stolické vrchy- Horehronské PodolíTuristé si mohou vybrat z více než 300 kilometrů značených turistických stezek a naučných tras. Nejlepší přístup do Národního parku je z okolních obcí a osad, jako například Muráň nebo Závadka nad Hronom. Nejvyšší vrch: Kľak 1 409 m n. m. (podcelku Muránska planina), Fabova hoľa 1439 m n. m. (národního parku Muránska planina).

 


1 komentář

Publikovaných PR článků: 11683

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o inzerci na tomto webu?
Kontaktujte mě na zlak@seznam.cz

Přihlásit se

Archiv